Kürdistan Sosyalist Partisi Genel Başkanı Mesut Tek, açlık grevlerinin siyaset malzemesine dönüştürülmesinin doğru olmadığını aktararak, “Açlık grevlerinde olan insanlar ölüm sınırına yaklaşmış durumdalar. Yüreği yanık annelerin siyaset malzemesi yapılması özellikle İstanbul’daki seçimlere yönelik oy malzemesine dönüştürülmesi hiç ahlaklı değil. AKP de oy malzemesi olarak kullanmak istiyor elbette ki” dedi.
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun grup toplantısında cezaevi önünde şiddet gören kadınlara dair söylemini de eleştiren Tek, “Kılıçdaroğlu’nun aklına anneler salı günü mü geldi? Anneler ondan önce de saygıya layıktı. Kim yaparsa yapsın insan sağlığının böyle siyaset malzemesi olarak kullanılması doğru değil” diye konuştu.
Tek, “Kürtlerin toplam iradesi kimsenin tekelinde değil, Kürtlerin, bir iradesi, bir tarihi, ulusal geçmişi, ulusal mücadele tarihi var. Öcalan’la görüşme yapıldı diye Kürtleri çantada keklik görmek, Kürtlere yapılan en büyük hakarettir” ifadelerini kullandu.
Öcalan’la yapılan görüşmelerin ‘süreç başladı’ diye yorumlanmasını “sığ ve ilkel bir belirlemedir” diye değerlendiren Tek, Öcalan’ın açlık grevleri konusundaki mesajına ilişkin ise şu değerlendirmeyi yaptı:
“Öcalan’ın söylemini doğru bulmadığımı belirtmek istiyorum. Keşke Öcalan daha net, açık ‘Artık siz amacınıza ulaştınız kamuoyu oluştu insanlar duyarlı hale geldi. Lütfen bu açlık grevlerine son verin’ diyebilseydi.”
Evrensel.net

primi sui motori con e-max

Topluluk

PAK û PSK li Enqereyê ligel
Serokê Giştî yê PAKê Mustafa ...
Hevdîtinên PSK û PAKê li
Serokê Giştî yê PAKê Mustafa ...
PAK û PSKyê lî Engereyê hevdîtin
Serokê Giştî PAKê Mustafa Ozçelîk, ...
Partiya Sosiyalîst a Kurdistan û
Şandeke Partiya Sosiyalîst a ...
Hevdîtina PSK û KOMELA
Heyeta Partiya Sosyalîst a ...
Hevditina HDKÎ û PSK
Heyetek ji Partiya Sosyalîst a ...
PSK Serdana PDK (Rojhilat) Kir
Heyetek ji Partiya Sosyalîst a ...
Hevditina PSK û PŞK
Dengê Azad-HewlêrDi roja ...
Heyeta PSK Serdana ENKS Kir
Dengê Azad-HewlêrDi 15.01.2019’an ...
Hevdîtîna Heyeta PSK û Partiya
Heyata Partiya Sosyalîsta ...
PSK, PDKİ görüşmesi
PSK Genel Başkanı Mesud Tek, ...
PSK Heyeti YNK’yi ziyaret etti
19 Temmuz günü PSK Genel Başkanı ...
PSK-Pêşverû Görüşmesi
Güney Kürdistan’da bulunan ...
Mesud Barzani PSK Heyeti İle
PDK Genel Başkanı Mesud Barzani, ...