9 Kürt partisi tarafından oluşturulan Kürt Dil Platformu, düzenledikleri toplantı ile yakın ve geniş zamanda yürütecekleri çalışmalar hakkında bilgi verdi.
Halkların Demokrasi Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Özgürlük ve Sosyalizm Partisi (ÖSP), Kürdistan Demokrat Partisi–Bakur (PDK), Kürdistan Demokrat Partisi-Türkiye (PDK-T), Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK), Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK), İnsan ve Özgürlük Partisi ile Azadî Hareketi’nin Kürt dilinin geliştirilmesi, resmi dil olması ve okullarda öğretilmesi amacıyla kurduğu Kürt Dil Platformu Diyarbakır’da basın toplantısı düzenledi.
Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti’nde (GGC) gerçekleştirilen toplantıya, 9 Kürt partisinin temsilcileri katıldı.
Platformun sözcülerinden Şerefhan Cizirî yaptığı açıklamada “İnsanın yükü dil olduğu zaman, bu yük ağırdır ve uzundur. Bu yol ne kadar zahmetli olsa da, amacımıza ulaşacağız. Yol olsun, uzak olsun, yorulmadan devam edeceğiz” diyerek, sözlerine şunları ekledi:
“Her ne kadar Türkçe resmi dil olsa da, Kürt çocukları açısından yabancı bir dildir. Kürtler kendi anadilleri ile eğitim görmek istiyor. Bu her anlamda insani, toplumsal ve doğal bir haktır. Kürtçenin normalize olması için önündeki engellerin kaldırılması, Kürtçe’nin Türkçe’nin yanında Kürt illerinde resmi dil olması gerekmektedir.”
Tüm Kürtlerin evde, sokakta ve yaşamın her alanında Kürtçe (Kurmancî, Kırmançkî) konuşmaları çağrısında bulunan Ciziri, “Bu platformun çalışmaları Kürtler arasında geleneksel hale getirilmelidir. Başta halkımız olmak üzere sivil toplum kuruluşları, aydın ve yazarlar, siyasi partiler ve medya sahiplenmelidir. Kürtçeyi Kürt toplumunun gündemi haline getirmeliyiz” dedi.
Yakın dönemde bu konuda bazı önemli çalışmalara imza atacaklarını söyleyen Cizirî, şunları söyledi:
“Her şeyden önce Kürt partileri Kürtçe konuşmalı ve yazmalıdır. Toplantılarını Kürtçe yapmalıdır. Kürt partileri Kürtçenin yaygınlaşması için rol model olmalıdır. 21 Şubat Dünya Anadil Günü’nde Kürt parti başkanı ve temsilcileri; ‘Dilimiz kimliğimizdir’ önlükleriyle sokak ve caddelerde bildiri dağıtmalı. Yaklaşan 21 Mart Newrozu’nda Kürt dilinin sorunları gündeme getirilmeli. Newroz programı, eylemler ve konuşmalar ağırlıklı olarak Kürtçe yapılmalı. Kürt medyası, dil konusundaki yayınlarını genişleterek, güçlendirmelidir. Belediyelerimiz Kürtçenin önünü açmalı ve Kürtçenin geliştirilmesi çalışmalarına destek vermelidir. Dil bilimcileri, yazar, akademisyen, sanatçı ve gazetecilerle toplantı, konferans, seminer ve paneller düzenlenmeli. Camilerde verilen vaazların ve din üzerine yapılan çalışmaların dili Kürtçe olmalıdır. Bu talepler kapsamın yakın zaman içinde toplumsal, kültür, dini ve ekonomi kurumlarını ziyaret edeceğiz. Anadil eğitim taleplerinin gündemleşmesi için platformun üyelerinin olduğu kentlerde resmi eğitim kurumlarının önünde bir dizi eylemler yapılacak. Bu çalışmalarımızı medya ile paylaşmaya devam edeceğiz.
Kürtçe eğitim dili olmalı. Batıda yaşayan Kürtler için Kürtçe eğitim verme olanakları yaratılmalı ve Kürtçe anadilimiz olmalıdır. Kürtçe, Türkçe ile birlikte resmi dil statüsüne kavuşturulmalıdır. Kürtçe için anayasal düzenleme yapılmalı. Platformun çalışmalarının desteklenmesi için ekonomik kampanya başlatılmalı. Sözlü Kürt folkloru toplanıp derlenmeli, Kürtlerin belediyeleri sözlü Kürt kültürü kurumları açmalı, sözlü Kürt kültürü kapsamında yapılan çalışmalar yazılı alana geçirilip Kürt yayınevlerinde basımı yapılmalı. Bölgemizde bulunan dağ, nehir, vadi, il, ilçe, köy, dükkan ve işyerleri ile birlikte okul kurum isimleri Kürtçe yapılmalı.
Türk Dil Kurumu’nun olduğu gibi resmi Kürt Dil Kurumu’nun kurulması ve TBMM’de onaylanıp ekonomik bütçe sağlanması. Gelecekte Kürt Dil Platformu’nun federasyona dönüştürülmesi. Kürtçe için uluslararası bir konferansın düzenlenmesi, Büyükşehir ve Avrupa kentlerinde Kürt Dil Platformu’nun şubelerinin açılması, Kürt dili üzerindeki baskıları ‘İnsan Hakkı İhlali’, ‘Azınlık Hakkı İhlali’ ve ‘Çocuk Hakları Sözleşmesinin İhlali’ başlıkları altında Birleşmiş Milletler (BM) gündemine de taşınacak. Bu konuda Diyarbakır Barosu’ndan destek alınacak.”  
Rudaw

primi sui motori con e-max

Topluluk

PAK û PSK li Enqereyê ligel
Serokê Giştî yê PAKê Mustafa ...
Hevdîtinên PSK û PAKê li
Serokê Giştî yê PAKê Mustafa ...
PAK û PSKyê lî Engereyê hevdîtin
Serokê Giştî PAKê Mustafa Ozçelîk, ...
Partiya Sosiyalîst a Kurdistan û
Şandeke Partiya Sosiyalîst a ...
Hevdîtina PSK û KOMELA
Heyeta Partiya Sosyalîst a ...
Hevditina HDKÎ û PSK
Heyetek ji Partiya Sosyalîst a ...
PSK Serdana PDK (Rojhilat) Kir
Heyetek ji Partiya Sosyalîst a ...
Hevditina PSK û PŞK
Dengê Azad-HewlêrDi roja ...
Heyeta PSK Serdana ENKS Kir
Dengê Azad-HewlêrDi 15.01.2019’an ...
Hevdîtîna Heyeta PSK û Partiya
Heyata Partiya Sosyalîsta ...
PSK, PDKİ görüşmesi
PSK Genel Başkanı Mesud Tek, ...
PSK Heyeti YNK’yi ziyaret etti
19 Temmuz günü PSK Genel Başkanı ...
PSK-Pêşverû Görüşmesi
Güney Kürdistan’da bulunan ...
Mesud Barzani PSK Heyeti İle
PDK Genel Başkanı Mesud Barzani, ...