Merhaba,
Aktüel ve sıcak konuların yer aldığı bir Deng sayısı ile karşınızdayız. Gündemin en sıcak gelişmesi hiç kuşkusuz 31 Mart tarihinde yapılan yerel seçimler. 31 Mart seçimlerinde AK Parti’nin İstanbul ve Ankara olmak üzere önemli büyük şehirleri kaybetmesi AKP için sonun başlangıcı tartışmalarını beraberinde getirdi. Diğer yandan YSK’nin İstanbul seçimlerinin 23 Haziran’da yenilenmesine karar vermesi nedeniyle yerel seçim konusu Türkiye gündeminin ilk sıralarında yer almaya devam ediyor. Bu dönemde dikkat çeken diğer bir gelişme ise uzun bir aradan sonra hükümetin İmralı’da tutulan PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatlarıyla görüşmesine izin vermesi.
Deng’in bu sayısında 31 Mart seçimleri ve olası gelişmeler konusuna önemli bir yer ayırttık. Yazarlarımızdan Bayram Bozyel, Vedat Koçal, Munzur Çem yazılarında ağırlıklı olarak 31 Mart seçimlerine yer verdiler. Deng adına Sayın Vahap Coşkun ile yaptığımız röportajda ise 31 Mart seçim sonuçları ve yeni “süreç” tartışmalarına ilişkin ayrıntılı değerlendirmeler bulacaksınız.
Deng’in bu sayısında ayrıca katledilişinin 30 yıldönümü nedeniyle Mesut Tek’in Dr. Kasımlo’nun yaşamına ilişkin yazısını, Mazhar Kara’nın Kuantum Teorisi başlıklı makalesini, Dara Natık’ın İran’daki gelişmeleri ele alan değerlendirmesini, Elî Şemdîn’in Suriye Kürt hareketini irdeleyen makalesini okuyacaksınız. Benzer şekilde Mehmet Bayrak’ın Resmi Türk Tarih yaklaşımını içeren yazısını, Said Veroj’un Serbesti Gazetesi ile ilgili çalışması ile Nasır Naske’nin Anadil ile ilgili makalesini beğeniyle okuyacağınızdan eminiz.
Gündemin diğer önemli bir gelişmesi de Sayın Neçirvan Barzani’nin Kürdistan Bölge Başkanı olarak seçilmesi ve yemin ederek göreve başlaması. Neçirvan Barzani’nin Kürdistan Bölgesi Başkanlığına seçilmesinin ardından Mesrur Barzani Kürdistan Bölge hükümetini kurmakla görevlendirildi. Güney Kürdistan’daki söz konusu yeni dönemi Deng dergisi için Sayın Neval Çelik yorumladı.
Okuyunca beğeneceğinizi umuyoruz.

primi sui motori con e-max

Topluluk

PAK û PSK li Enqereyê ligel
Serokê Giştî yê PAKê Mustafa ...
Hevdîtinên PSK û PAKê li
Serokê Giştî yê PAKê Mustafa ...
PAK û PSKyê lî Engereyê hevdîtin
Serokê Giştî PAKê Mustafa Ozçelîk, ...
Partiya Sosiyalîst a Kurdistan û
Şandeke Partiya Sosiyalîst a ...
Hevdîtina PSK û KOMELA
Heyeta Partiya Sosyalîst a ...
Hevditina HDKÎ û PSK
Heyetek ji Partiya Sosyalîst a ...
PSK Serdana PDK (Rojhilat) Kir
Heyetek ji Partiya Sosyalîst a ...
Hevditina PSK û PŞK
Dengê Azad-HewlêrDi roja ...
Heyeta PSK Serdana ENKS Kir
Dengê Azad-HewlêrDi 15.01.2019’an ...
Hevdîtîna Heyeta PSK û Partiya
Heyata Partiya Sosyalîsta ...
PSK, PDKİ görüşmesi
PSK Genel Başkanı Mesud Tek, ...
PSK Heyeti YNK’yi ziyaret etti
19 Temmuz günü PSK Genel Başkanı ...
PSK-Pêşverû Görüşmesi
Güney Kürdistan’da bulunan ...
Mesud Barzani PSK Heyeti İle
PDK Genel Başkanı Mesud Barzani, ...