09 Mart 2019 günü toplanan Kürdistan Sosyalist Partisi-PSK Merkez Yürütme Kurulu gündemindeki konuları görüştü ve aşağıdaki bildiriyi kamuoyu ile paylaşmayı kararlaştırdı.
Ekonomik kriz, temel ihtiyaç maddelerine yapılan zamlar, işsizler başta olmak üzere toplumun tüm yoksul kesimlerinin yaşamını çekilmez hale getiriyor. On binlerce esnaf kepenk kapatırken, yüzlerce işveren iflas bayrağını çekerken, işsizler ordusu giderek büyüyor.
AK Parti hükümeti, ekonomik krizi çözmek, halkın yaşam şartlarını iyileştirmek yerine, kendi politikasına itiraz eden kesimlerle demokrasi güçlerine yönelik baskılarını artırıyor. Güvenlik güçlerinin insan onurunu ayaklar altına alan hoyratça davranışları ve yasakçı tavırlarıyla, hükümetin emri ile karar veren mahkemeler kanalıyla muhalefetin sesi kesilmek isteniyor.
“Fetö”, “bölücü, terör” ve benzeri gerekçelerle binlerce insanı tutuklanıyor, işinden aşından ediliyor.
Hükümet, kaynakları halkın yaşamını çekilmez hale getiren ekonomik krizi çözmek için değil, silahlara ve Kürdistan’ın militarize edilmesine harcıyor ve böylelikle şiddet sarmalını derinleştiriyor.
31 Mart yerel seçimleri yaklaştıkça Cumhurbaşkanı Erdoğan başta olmak üzere Cumhur İttifakı’nın öteki yetkilileri hayali “beka sorunu” bahanesiyle şiddeti kutsayan bir dil kullanıyorlar. Irkçı-şoven duyguları parlatıyor, demokrasi güçlerine, legal Kürd hareketine yönelik saldırılarını artırıyorlar.
Cumhurbaşkanı “burada Kürdistan yok, isteyenler Kuzey Irak’a gitsinler” derken, legal ve yasalar çerçevesinde, Kürdistan adıyla kurulmuş partilere kapatma davaları açılıyor. Hükümetin sessiz ve onaylar tavırlarından cesaret alan ırkçı şoven kesimler, sözkonusu partilere fiili ve sözlü saldırılarda bulunuyor, Türk milliyetçilerini birlikte saldırıya davet ediyorlar.
Güvenlik güçleri açlık grevlerini engellemek amacıyla siyasi parti örgütlerinin kapılarını kırarak içeri giriyorlar. Milletvekilleri ve siyasi parti yöneticilerine şiddet uyguluyorlar, eylemcileri gözaltına alıyorlar.
Hükümet, sadece Türkiye’de değil, sınırın öte tarafında da Kürdlere yönelik saldırgan bir politika yürütüyor, tehditler savuruyor.
Cumhurbaşkanı Erdoğan her fırsatta, “ulusal güvenliği koruma”, “terör devletini önleme” bahanesiyle Suriye’de Kürdistan’a yönelik askeri operasyonlardan, bölgenin işgal edilmesinden bahsediyor.
Oysa uygulanan bu politikalar sorunları çözmediği gibi, daha da karmaşık hale getiriyor. Toplumdaki gerginliği artırıyor, Kürdistan’ı kasıp kavuran şiddet sarmalını derinleştiriyor.
PSK-MYK bir kez daha hükümeti sözkonusu politikalardan vazgeçmeye, anti demokratik baskılara son vermeye çağırır.
Kürd sorununun geleneksel devlet politikalarıyla çözülemeyeceğini hatırlatan PSK-MYK, hükümeti şiddet politikasına son vermeye, sorunun diyalog yoluyla çözümünün yolunu açacak adımlar atmaya çağırır.
Hükümet Suriye’de Kürdistan’a yönelik saldırı ve tehdit politikasını terk etmeli, buradaki siyasi güçlerle ilişki kurup geliştirmelidir.
PSK-MYK, partimiz hakkında açılan kapatma davasıyla, başta Manisa olmak üzere parti teşkilatlarımıza yönelik saldırıların bizi haklı davamızdan alıkoyamayacağını, haklarımızı elde etmek için sonuna kadar direneceğimizi bir kez daha teyit eder.
PSK- MYK, güvenlik güçlerinin açlık grevlerini önlemek amacıyla HDP parti binalarına yaptığı saldırıları, HDP yöneticilerine, eylemciler ve milletvekillerine yönelik uygulamalarını bir kez daha protesto eder, hükümeti bu politikasına son vermeye çağırır.
 “Ne Hendek, Ne Kayyum”, “Kentlerimizi de ülkemizi de kendimiz yöneteceğiz” “Umutluyuz Birlikte başaracağız” sloganıyla 31 Mart yerel seçimlerine katılan Yurtsever Demokratik ittifaka büyük değer biçen PSK-MYK, yurtsever ve demokratik güçleri ittifakı desteklemeye, güçlenip gelişmesi için çaba sarf etmeye çağırır.
11 Mart 2015
PSK-Kürdistan Sosyalist Partisi
Merkez Yürütme Kurulu

primi sui motori con e-max

Topluluk

PAK û PSK li Enqereyê ligel
Serokê Giştî yê PAKê Mustafa ...
Hevdîtinên PSK û PAKê li
Serokê Giştî yê PAKê Mustafa ...
PAK û PSKyê lî Engereyê hevdîtin
Serokê Giştî PAKê Mustafa Ozçelîk, ...
Partiya Sosiyalîst a Kurdistan û
Şandeke Partiya Sosiyalîst a ...
Hevdîtina PSK û KOMELA
Heyeta Partiya Sosyalîst a ...
Hevditina HDKÎ û PSK
Heyetek ji Partiya Sosyalîst a ...
PSK Serdana PDK (Rojhilat) Kir
Heyetek ji Partiya Sosyalîst a ...
Hevditina PSK û PŞK
Dengê Azad-HewlêrDi roja ...
Heyeta PSK Serdana ENKS Kir
Dengê Azad-HewlêrDi 15.01.2019’an ...
Hevdîtîna Heyeta PSK û Partiya
Heyata Partiya Sosyalîsta ...
PSK, PDKİ görüşmesi
PSK Genel Başkanı Mesud Tek, ...
PSK Heyeti YNK’yi ziyaret etti
19 Temmuz günü PSK Genel Başkanı ...
PSK-Pêşverû Görüşmesi
Güney Kürdistan’da bulunan ...
Mesud Barzani PSK Heyeti İle
PDK Genel Başkanı Mesud Barzani, ...