Komkar Duisburg derneği her ayın ilk Cumasi gerçekleştirdiği Aylık toplantısını 08.06.2018 tarihinde gerçekleştirdi.

Komkar Duisburg derneği her ayın ilk Cumasi gerçekleştirdiği Aylık toplantısını 08.06.2018 tarihinde gerçekleştirdi.  Komkar Duirbug dernek lokalinde gerçekleşen toplantının konuğu Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK) Genel Başkanı sayın Mesud Tek idi. Katılımın yoğun olduğu toplantı samimi bir ortam da gerçekleşti.

Dernek yönetimi adına yapılan selamlamanın ardından PSK Genel Başkanı sayın Mesud Tek’in konuşmasına geçildi. Mesud Tek konuşmasında katılımcıları selamladıktan sonra 24 Haziran 2018 tarihinde Türkiye’de gerçekleşecek olan seçimlerde partilerinin seçimlere yönelik yapmış olduğu çalışmaları dile getirerek: “Kamuoyununda yakından takip ettiği gibi henüz erken seçim kararı alınmadan önce Kürdistani 5 parti olarak seçimlerde asgari istemlerimiz üzerinden ortak hareket etme kararı almıştık. Erken seçim kararı alındıktan sonra bu çalışmalarımızı daha da somutlaştırarak ortak bir deklarasyon ile HDP ve Hüdapar’ı da içine alan bir çalışma başlattık. Amacımız her kesimden tüm Kürtleri asgari talepler etrafında toplamaktı. Kuzey Kürtleri tarihleri boyundca ilk defa böylesi geniş yelpazeli bir çalışma yürütülüyordu. Bizim tüm iyi niyetli çabalarımıza rağmen bu çalışmalar maalesef başarıya ulaşamadı.  Seçimde Kürtlerin birlikteliğinden rahatsız olanlar tarafından Ankara’nın ve baka yerlerin derin dehlizlerinde kayboldular.”dedi.

Mesud Tek konuşmasının devamında birliğin sağlanamamasının Kürtlerde bir üzüntüye yol açtığını belirterek: “Bu durum Kuzey Kürdistan’daki siyasi yapılar arasında diyalog ve birlik isteyenleri üzdü, karşıtlarını da sevindirdi. HDP cevresinden yapılan açıklamalarda sanki milletvekili sayısı üzerinde anlasamamışız vurgusu yapıldı. Oysaki görüşmelerde hiçbir zaman ne PSK tarafından ne de bloku oluşturan diğer partiler tarafından milletvekilliği konusu gündeme gelmedi. Aksine HDP’nin ısrarla bizlere yönelik sayı belirtin istemlerine biz nazik bir şekilde bizim için temsiliyetten ziyade ilkeler ve istemlerimizin önemini dile getirdik. Blok her zaman için hazırlamış olduğu Protokolü ve pratik çalışmaları önemsedi ve görüşmelerde de hep bunları ön plana çıkardı.”dedi.

Konuşmasının devamında Mesud Tek: “Her yönden yapılan saldırılara, iftira, önyargılarla olaylara bakma, karalama çabalarına rağmen içinde yer aldığımız Kürdistani Seçim İttifakı’nın 24 Haziran seçimlerinde Kuzey Kürdistan’da ortak bir ulusal tavır sergilemek, Kürtlerin ellerini güçlendirmek için gösterdiği çaba, yaptığı fedakârlık yurtsever, aydın ve bu gidişten rahatsız olan duyarlı kesimler üzerinde en azından geleceğe yönelik önemli bir izlenim bıraktı. Bu tür çalışmalar yurtsever halkımız tarafından umut, coşku ve de destek gördü.”

Mesud Tek konuşmasının sonunda Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Selehattin Demirtaş’ın mağduriyetinden dolayı desteklenmesi gerektiğini dile getirdi.

PSK Genel Başkanı Mesut Tek katılımcılardan gelen soruları yanıtladıktan sonra konuşmasını bitirdi.

Kürdistani parti temsilcilerinin katıldığı toplantı geç saatlere kadar süren  müzik eşliğinde son buldu.

primi sui motori con e-max

Topluluk

PAK û PSK li Enqereyê ligel
Serokê Giştî yê PAKê Mustafa ...
Hevdîtinên PSK û PAKê li
Serokê Giştî yê PAKê Mustafa ...
PAK û PSKyê lî Engereyê hevdîtin
Serokê Giştî PAKê Mustafa Ozçelîk, ...
Partiya Sosiyalîst a Kurdistan û
Şandeke Partiya Sosiyalîst a ...
Hevdîtina PSK û KOMELA
Heyeta Partiya Sosyalîst a ...
Hevditina HDKÎ û PSK
Heyetek ji Partiya Sosyalîst a ...
PSK Serdana PDK (Rojhilat) Kir
Heyetek ji Partiya Sosyalîst a ...
Hevditina PSK û PŞK
Dengê Azad-HewlêrDi roja ...
Heyeta PSK Serdana ENKS Kir
Dengê Azad-HewlêrDi 15.01.2019’an ...
Hevdîtîna Heyeta PSK û Partiya
Heyata Partiya Sosyalîsta ...
PSK, PDKİ görüşmesi
PSK Genel Başkanı Mesud Tek, ...
PSK Heyeti YNK’yi ziyaret etti
19 Temmuz günü PSK Genel Başkanı ...
PSK-Pêşverû Görüşmesi
Güney Kürdistan’da bulunan ...
Mesud Barzani PSK Heyeti İle
PDK Genel Başkanı Mesud Barzani, ...