Hejmara Kovara Dengê a 128an derket

Merheba

Kovara nû a  Dengê hat çap û belav kirin û gihişte destê we. Hêjmara me ya nû di hal û merceke gelek hestyar û pir bi karesatên dilêş û xembar da derket. Ji bona vê yekê ji hestyarî û karesatên hanê bûne du mijarên sereki a kovara me. Yek ji wan mijaran erhej e, ku di 06 Sibata sala 20023 da 10 bajaran da rûda, ku piraniya bajaran beşekê Kurdistana Bakur in û piraniya ziyanlêketiyên erdhejê jî Kurd in. Maqaleya niviskarên me A. Haydar Firat derbareyê erhejê ye. A. Haydar Firat di nivisarê xwe da behsa kêmasiyên dewleta Tirk yên berê erdhej û paş erdhêjê û xemsariya hikumeta AK Parti dike. Umut Ciwan Aytaş jî bi dilxwazi beşdarê kar û barên alikari li zirarlêketiyiên Amed û Semsur bibû û bibû şahidê gelek bûyeran, bi firehî behsa rewşa Semsur û kêmasiyên karbidestên fermî dike di nivisarê xwe da. Me her usa di vê hejmarê da cî daye Rapora PAK, PSK û TDK-Tevgerê, ku bi navê "Di Derbarê Herêmên ku Erdhej lê Rûdane da Çavdêrî û Pêşniyarîyên Me" hatibû belav kirin û têda gelek nirxandin, zanyariyên giran bûha pêşniyarên maqul hene.

 Îsal sedsaliya îmza kirina Peymana Lozan e. Bi vê boneyê va, me ligel akademisyen Hasan Yildiz û Îsmail Beşikçi hevpeyvin çêkir. Herdu berêz jî li ser Peymana Lozanê gelek zanyariyên bi nirx pêşkêş kirin. Ronakbir û çalakvanên siyasi a Kurdistana Rojhilatê Abdulah Hicab, di giftugoyek da bersiva pirsên me da û bir û baweriya xwe yên derheqa rewşa Kurdistana Rojhilat û Îranê a paş serhildan û tevgera Jîna Amini kir. Yek jî xalên rojeva siyasiya Kurdan mijara yekiti û hevkariyê ye. Niviskarê me Umit Tektaş jî bi ruwengeheka cuda û balkêş ve li vê meselê dinêre û bir û boçûnên xwe pêşkêş dike. Bayram Bozyel jî di maqaleyê da bi hurgili behsa hilbijartinên 14 Gulanê dike û pirsa “divê Kurd çi bikin?” dide ber behs û lekolinê û bir û boçunê xwe pêşkêş dike. Hêvidar in vê hêjmarê me ji bi gor dilê we be.

Merhaba

DENG dergisinin yeni sayısı yayımlandı ve elinize ulaştı. DENG’in yeni sayısı, yürekleri acıtan felaketlerin yaşandığı çok hassas bir dönemde çıktı. Yaşanan felaketler ve oluşan duyarlılık; dergimizin başlıca iki konusunu oluşturmaktadır. Bu konulardan birisi, 06 Şubat 2023 tarihinde yaşanan ve neredeyse tamamı Kuzey Kürdistan’da olan ve depremzede nüfusunun çoğunluğunu Kürtlerin oluşturduğu 10 ili etkileyen deprem felaketini konu edinmekte. Dergimizin yazarlarından Ali Haydar Fırat deprem konusunu, Türk devletinin deprem öncesi ve sonrasındaki eksiklerini ve AK Parti hükümetinin ihmalkarlığını ele alıyor. Diyarbakır ve Adıyaman’da depremzedeler için yürütülen yardım ve dayanışma çalışmalarına gönüllü katılan Umut Ciwan Aytaş, buralarda yaşanan birçok olaya tanıklık etmiş ve tanık olduğu bu olayları, özellikle de Adıyaman’daki durumu ve resmi görevlilerin buradaki ihmalkarlık ve yetersizliklerine yazısında değiniyor. Bu sayımızda; PAK, PSK û TDK-TEVGER’in yayımladığı ve önemli bilgilerin, değerlendirmelerin, tespit ve önerilerin yer aldığı “Deprem Bölgeleri Hakkında Gözlem ve Öneriler“ başlıklı raporuna yer veriyoruz.

Bu yıl, Lozan Antlaşmasının imzalanışının yüzüncü yılına giriyoruz. Bu amaçla akademisyen Hasan Yıldız ve İsmail Beşikçi ile birer röportaj yaptık. Sayın Beşikçi ve Yıldız’ın röportajları, Lozan Antlaşmasına ilişkin çok önemli bilgi ve değerlendirmeler içeriyor. Doğu Kürdistanlı aydın ve aktivist Abdullah Hîcab, kendisi ile yaptığımız röportajda sorularımızı yanıtladı; Doğu Kürdistan ve İran’da yaşanan gelişmelere, Jîna Amînî protesto ve gösterilerine ilişkin düşüncelerini paylaştı. Kürt siyasetinin gündemindeki önemli konu başlıklarından biri de birlik veya iş birlikleridir. Yazarlarımızdan Ümit Tektaş, farklı ve dikkat çeken bir bakış açısı ile bu konuyu tartışıyor ve düşüncelerini bizlerle paylaşıyor. Yazdığı makalede, 14 Mayıs’ta gerçekleşecek seçimleri detaylıca irdeleyen ve “Seçim sürecinde Kürtler ne yapmalı” sorusuna yanıt arayan Bayram Bozyel, sürece ilişkin görüş ve önerilerini aktarıyor. Bu sayımızı da okuduğunuzda beğeneceğinizi umuyoruz.