Diyarbakır’da “Kürt Meselesi; Nasıl Bir Gelecek Konferansı” Gerçekleşti

Deng Dergisi’nin 01 Haziran 2024 tarihinde Diyarbakır’da gerçekleştirdiği “Kürt Meselesi; Nasıl Bir Gelecek Konferansı” yoğun bir ilgi gördü.

Diyarbakır Demir Otel'inde yapılan Konferans Deng Dergisi Genel Yayın Yönetmeni A. Mecit Durmuş’un yaptığı açılış konuşmasıyla başladı. Mecit Durmuş konuşmasında Deng Dergisi’nin Kürt meselesine ilişkin izlediği yayın politikası ve faaliyetlerinden söz ederek söz konusu konferansı gerçekleştirmelerinin nedenlerini anlattı. Ortadoğu’da yaşanan son dönemdeki gelişmeler ile Türkiye’deki 31 Mart Seçim sonuçlarının ışığında Kürt Meselesinin nereye doğru evirildiğini değerlendirmenin öneminden söz etti.

Üç oturum şeklinde yürüyen Konferansın 1.  Oturumunda Ortadoğu’da Kürt Meselesinin Kazandığı Yeni Boyutlar başlığı ele alındı. Bu oturuma Kürdistan/Hewlêr Üniversitesi’nde Doç. Dr. Arzu Yılmaz, KDP Basın Yayın Sorumlusu Dr. Salar Osman, Kürdistan Komünist Partisi Genel Sekreteri Dr. Kawe Mahmut konuşmacı olarak katıldı.

Eski Parlamenter Sedat Yurttaş’ın moderatörlüğünü yaptığı bu oturumda Ortadoğu’da yeniden şekillenen güç dengeleri, süper güçlerin bölgeye ilişkin stratejileri, bölge ülkelerinin güç rekabeti, Gazze Savaşı ve ABD’nin bölgeden çekilmesinin Kürt meselesine olası sonuçları ve Kürdistan Bölgesi’nin geleceği ve baş etmesi gereken sorunlar yoğun bir şekilde tartışıldı.

31 Mart Seçimleri Sonrası Siyasi İklim ve Kürt Meselesinin Çözümüne Olası etkileri başlıklı 2. oturuma Dr. Cuma Çiçek, Rawest Araştırma Merkezi Direktörü Roj Girasun ile Dr. Mesut Yegen konuşmacı olarak katıldı. Eski Parlamenter Necdet İpekyüz’ün moderatörlüğünü yaptığı 2. Oturumda Kürt siyaseti bakımından 25 yıllık seçim sonuçları, 31 Mart seçim sonuçlarının Kürt meselesine ilişkin çözüm çabalarına etkileri ile Türkiye’nin Kürt meselesinde geldiği aşama ele alındı.

Öğle yemeğinden sonra gerçekleşen 3. Oturum Kürt Siyasi Aklı, Yeni Bir Yol Bulmak başlığı altında gerçekleşti. Gazeteci Mahmut Bozarslan’ın moderatörlüğünü yaptığı bu son oturuma İBV Başkanı İbrahim Gürbüz, Yazar İsmail Beşikçi ile Siyasetçi Mesut Tek Konuşmacı katıldı.

Bu son oturumda Kürt toplumunda entelektüel birikimin ulus ve tarih bilincine etkisi, Kürt ve Kürdistan meselesinin geleceği ile Kürt siyasetinin izlemesi gereken strateji vb. konular ele alındı.

Her bir oturumun sonunda katılımcılar yapılan sunumlara ilişkin tartışmaya katıldı, sorular sordu ve kısaca görüşlerini dile getirdi.

Konferansın sonunda Deng Dergisi Yazı Kurulu üyesi Bayram Bozyel Konferansa yaptıkları katkılarından dolayı konuşmacılara ve bütün katılımcılara teşekkür etti. Yaşanan gelişmelere ilişkin ortak bir Kürt aklı oluşturmak için benzeri platform ve konferansların önemine değindi. Bozyel, Konferansta ele alınan konular ve yapılan tartışmalara ilişkin bir sonuç bildirgesi yayınlayacaklarını ifade etti.

Konferansa Diyarbakır olmak üzere bölge illerinden yoğun bir katılım gerçekleşti. Kürt partileri temsilcileri, STK, oda ve dernek yöneticileri, birçok yazar, gazeteci, aydın ve politik şahsiyet konferansa katıldı. Kürt basını “Kürt Meselesi; Nasıl bir Gelecek Konferansı”nı yakından izleyerek canlı olarak yayınladı, konuşmacılarla röportajlar gerçekleştirdi. 

İçerik Başlıkları
En çok Okunan İçerik