Bozyel; PSK Kürt Halkının Ortak Eseridir

PSK Genel Başkanı Bayram Bozyel, Genel Başkan Yardımcıları Nevzat Teker, Selva Baksi, MYK üyeleri Mesut Tek ile Serhat Bozhan’dan oluşan heyet, Doğubayazıt ve Ağrı’da gerçekleştirdikleri değişik görüşme ve toplantıların ardından, 05.05.2024 tarihinde Van’da partililerle bir araya geldi. PSK Van il binasında gerçekleştirilen toplantıya parti üyelerinin yanı sıra bazı yurtsever şahsiyetler de katıldı.

Van İl örgütünde yapılan toplantıda PSK Genel Başkanı Bayram Bozyel 31 Mart yerel seçimleri ardından  ortaya çıkan siyasal durum hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Bozyel 31 Mart yerel seçimlerinde AKP iktidarının 22 yıldan sonra ikinci parti haline geldiğini ve bunun esas olarak Kürt sorununda izlenen şiddet ve savaş politikalarından kaynaklandığını söyledi.  AKP iktidarına kaybettiren temel faktörün Kürt oyları olduğunu belirten Bozyel, AKP’nin iktidarını sürdürmek ve ayakta kalmak için izlediği politikaları gözden geçirmek zorunda kalacağını ve onu muhalefet ile diyaloga zorlayacağını, aksi halde ANAP’ın akıbetine uğrayacağını dile getirdi.

31 Mart yerel seçimlerinde CHP’nin birinci parti haline gelmesinin ona daha etkili muhalefet yapması için imkan ve güven sağladığını, son tahlilde bu durumun siyasi ortamın yumuşaması ve normalleşmesine zemin açabileceğine dikkat çekti.

Gündemdeki yeni anayasa tartışmalarına dikkat çeken PSK Başkanı Bayram Bozyel, Kürt halkının temel taleplerinin gündeme getirilmesi için bu durumun fırsat olduğunu, bunun için bütün Kürt taraflarına çağrıda bulunarak bu konuda ortak bir tutum almanın altını çizdi.

Bozyel konuşmasında son yapılan PM ve MYK toplantılarında alınan karar gereği olarak partinin örgütsel yapısını güçlendirmek, yeni üyeler kazanmak ve sürece daha etkili müdahale etmek için çalışma başlattıklarını belirtti ve her il örgütümüzün bu çerçevede bir çalışma ve eylem programı oluşturması gerektiğini dile getirdi.

Kürdistan Sosyalist Partisi’nin bu yıl 50. Kuruluş Yılını kutlayacağını belirten Bozyel, PSK’nin 50 yıllık mücadele tarihinin Kürt halkı bakımından ulusal ve tarihi kazanımlarda dolu olduğunu,  Kürt halkının son elli yıllık özgürlük mücadelesinde PSK’nin belirleyici bir rolünün olduğunun altını çizdi.

Bozyel konuşmasında şunları söyledi: “PSK sadece PSK üyelerinin partisi değildir. PSK Kürt halkının ortak eseridir. Diyarbakır ve Ağrı gibi belediyeleri kazanmak için adaylarına oy veren on binlerin, yayınlarının okunup satılmasına katkıda bulunan, legal demokratik süreçlerine destek sunan, maddi katkılarıyla bugüne kadar onu ayakta tutan milyonların partisidir. PSK, Kürt halkının ulus, tarih, dil ve kültür bilincinin gelişmesinde eşsiz bir rol oynamış, bu konuda büyük bedeller ödemiştir. Bu çerçevede PSK’nin son elli yılık Kürt halkının özgürlük ve onurlu yaşam mücadelesine yaptığı katkıya ilişkin hafızanın tazelenmesi ve yeniden yeni kuşaklara aktarılması son derece önemlidir.”

Genel Başkan Bozyel’in yaptığı konuşmanın ardından parti üyeleri söz alarak hem siyasal süreç hem de örgütsel çalışmalar hakkında görüşlerini dile getirdi ve sorular sordular. Parti üyelerinin sordukları soruların cevaplandırılmasının ardından toplantı son buldu.

PSK Basın Bürosu

 

İçerik Başlıkları
En çok Okunan İçerik