Kürt Halkına Yönelik Ayırımcı Yaklaşımı Reddediyoruz

 Türkiye Milli Eğitim Bakanı yaptığı açıklamada bu yıl 20 bin öğretmenin atanacağını bildiriyor.  Ataması yapılacağı bildirilen 20 bin öğretmen içinde Kürtçe dersi için atanacak öğretmen sayısı ise 10 kişi.

Bu durum mevcut iktidarın Kürt halkına karşı sürdürmekte olduğu ayırımcı politikanın tipik bir örneği. 30 milyondan fazla  Kürdün yaşadığı, 25 bin dolayında dolayında Kürt öğrencinin seçmeli ders olarak Kürtçeyi (Kurmanci ve Zazacayı) seçtiği bir ülkede Kürtçe dersi için 10 öğretmek atamak sadece anti demokratik ve ırkçı bir yaklaşım değil, aynı zamanda en temel insan hak ve özgürlüklerine aykırı, ciddiyetten uzak bir tutumdur.

Şiddetle kınıyoruz.

Kürt halkını hem ana dili ile eğitim hakkından mahrum bırakarak ona Kürtçeyi seçmeli ders olarak dayatmak, hem de bunun için 10 öğretmek atamak bu iktidarın her türlü siyasi, demokratik ve saygı ilkesini hiçe saydığının göstergesidir.

Kürt halkının kendi dili Kürtçe ile ana sınıfından üniversiteye kadar Kürtçe ile eğitim görmesi temel, meşru ve insani bir haktır. Türkiye’de barışçıl bir ortamın sağlanması, toplumsal istikrarın sağlanması Kürt halkına ana dili ile eğitim hakkının verilmesinden geçer.

Çok geçmeden Kürtçe hem eğitim dili hem de resmi dil statüsüne kavuşturulmalıdır.

08.05.2024

Bayram Bozyel

Kürdistan Sosyalist Partisi

         (PSK)

Genel Başkanı

İçerik Başlıkları
En çok Okunan İçerik