Kürt Siyasetçilerine Yönelik İntikamcı Yaklaşımı Kınıyoruz

Barış ve Normalleşme Beklentilerine Vurulmuş Darbe

Kürt Siyasetçilerine Yönelik İntikamcı Yaklaşımı Kınıyoruz

Kobanê Davası olarak bilinen davada Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nin HDP önceki eşbaşkanları ve yöneticileri hakkında verdiği ağır cezalar barış ve normalleşme beklentilerine vurulmuş büyük bir darbedir.

Türkiye’deki benzeri davalar gibi HDP eşbaşkanları ve yöneticileri hakkında açılan Kobanê Davası da baştan itibaren siyasi amaçlarla açılmış ve siyasi iktidarın çizdiği doğrultusunda sonuçlanmıştır.

Son yıllarda Türkiye’de ön plana çıkan Kürt karşıtlığı baştan itibaren Kobanê Davası’na damgasını vurmuştur. Dahası son yıllarda yargı hiç olmadığı kadar iktidarın elinde bir sopaya dönüşmüş, siyasi davalar bir hınç ve intikam arenasına bürünmüştür.

HDP yöneticilerine verilen son derece ağır cezalar tümüyle hukuka aykırı, keyfi nitelikte ve intikamcı güdülerle verilmiş cezalardır. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) verdiği ihlal kararları yok sayılmış, hukukun evrensel ilkeleri ihlal edilmiştir.

Kobanê Davası’nda Kürt siyasetçilerine verilen cezalar aynı zamanda Kürt meselesinin barışçıl ve demokratik çözüm çabalarını zora sokarak, siyasal ortamı büyük oranda zehirlemiştir.

Kürt siyasetçilerine karşı yargı eliyle gerçekleştirilen siyasi intikam yaklaşımını şiddetle kınıyoruz.

Geçmişteki hukuk dışı ve düşmanca uygulamalar gibi, bu son davada verilen cezalar da Kürt halkının hak ve özgürlük mücadelesini durduramayacaktır.

Selahattin Demirtaş ve arkadaşları bir an önce özgürlüklerine kavuşmalıdır.   

17.05.2024

Kürdistan Sosyalist Partisi

             (PSK)

 

İçerik Başlıkları
En çok Okunan İçerik